Republica Oltenia
  • Actual
  • Special
  • Opinii
  • Sport
  • Știri din Oltenia
No Result
View All Result
  • Actual
  • Special
  • Opinii
  • Sport
  • Știri din Oltenia
No Result
View All Result
Republica Oltenia
No Result
View All Result
Home Actual

COSMAN CEL NIMIC – Radiografia unui dezastru programat: SCM Craiova

by republicaoltenia
23 februarie 2026
in Actual, Dolj, Special, Sport, Știri din Oltenia
0
COSMAN CEL NIMIC – Radiografia unui dezastru programat: SCM Craiova
264
VIEWS
Distribuie pe FacebookDistribuie pe TwitterDistribuie pe EmailDistribuie pe Whatsapp

SCM Craiova, club sportiv finanțat din bani publici, este într-o cădere liberă de când la conducere a fost numit Cosman Adrian, fost director adjunct la Salubritate și (parcă) viceprimar. Un ins lipsit de orice abilitate de a conduce o structură de asemenea anvergură. “Omul nu este în stare de nimic”, cum spune un fost antrenor cu performanțe în club. Dacă întâmplător apar rezultate sunt meritele lui, dacă nu, bugetul este prea mic, Primăria a tăiat, Primăria n-a mai dat! Adevărul este unul de necontestat: rezultatele secțiilor de la SCM s-au datorat unor oameni cu vocație pentru performanță, unii dintre ei îndepărtați între timp din club, care au făcut, pe românește, din căcat, bici, și nicidecum acestui politruc. Politruc care, spun sursele noastre, își dorește o funcție în Federația Română de Handbal, asta după ce împreună cu fostul antrenor Ovidiu Mihăilă (demis săptămâna trecută) a pus pe butuci echipa de fete a Craiovei, ajunsă să se bată la retrogradare. Și că tot am adus vorba de fete, dacă pleacă la București, fostul director adjunct de la Salubritate, mai lasă în urmă și scandalul de la Secția ecvestră: fete minore traumatizate de un “antrenor” care bate caii cu grebla. (Partea I)

 

Handbal. Banul public, epuizat de incompetent

În timp ce alte orașe transformă sportul în fenomen social, la Craiova, handbalul feminin a devenit o “gaură neagră” care înghite milioane de euro fără a livra nimic altceva decât frustrare și tribune goale. Într-o analiză atât de necesară, trebuie privit dincolo de tabela de marcaj.

De la instalarea lui Cosman la cârma clubului, strategia pare să fi fost una singură: supraviețuirea de pe o zi pe alta. Sub mandatul său, SCM Craiova a devenit un laborator al experimentelor eșuate. Lipsa unei viziuni pe termen lung a transformat clubul într-o „haltă” pentru antrenori și jucătoare, fără niciun fel de continuitate.

Schimbările făcute de politruc deseori sub presiunea momentului sau a intereselor obscure au distrus orice urmă de omogenitate. Jucătoarele vin și pleacă, dar clauzele de reziliere și salariile de mii de euro rămân o povară pe umerii contribuabilului craiovean.

 

Transferuri pe bandă rulantă, performanță zero

Politica de transferuri a clubului ridică semne mari de întrebare. S-au adus jucătoare „pe nume” sau pe bază de recomandări îndoielnice, care au livrat mult sub nivelul salariilor încasate. În loc să fie promovate talentele locale sau să se investească în „piramida de copii și juniori” despre care domnul Coșman vorbește doar în interviuri de complezență, SCM a preferat să fie un „azil” pentru transferuri scumpe și ineficiente.

Efectul? O echipă fără identitate, care tremură în fața unor nou-promovate și care a transformat lupta pentru evitarea retrogradării în obiectiv principal.

 

Sala Polivalentă: Un monument al abandonului

Cea mai tristă imagine a acestui management este Sala Polivalentă din Craiova. Odinioară un „vulcan” unde adversarele tremurau, astăzi sala este mai mult goală. Suporterii, fini cunoscători ai handbalului, au mirosit lipsa de implicare și de profesionalism și au ales să stea acasă.

Sponsori? Aproape inexistenți. Un club administrat profesionist ar trebui să atragă capital privat. La SCM, singurul „sponsor” generos este Primăria, adică buzunarul cetățeanului

 

Banul public: Salarii de lux pentru rezultate de subsol

Este revoltător faptul că, în timp ce echipa se scufundă în clasament, plățile către staff-ul tehnic și administrarea clubului se fac cu sfințenie, la secundă. Vorbim despre sume uriașe din bugetul local care nu se reflectă în spectacol sportiv, ci în „supraviețuirea” aparatului birocratic al clubului.

În timp ce sportivii și antrenorii locali, craioveni autentici, sunt ignorați sau primiți cu răceală, „stranierii” aduși pe filiere de impresariat prosperă pe banii publici ai oltenilor.

Aprope un million și jumătate de euro investiți într-o echipă care are ca obiectiv participarea în cupele europene, dar care se luptă să nu retrogradeze! O echipă care a câștigat Cupa EHH a ajuns să fie umilită din nepricepere, ani de zile de politrucul Cosman.

Cel mai bun exemplu este Bogdan Burcea. Îndepărtat cu scandal și cu o jumătate de echipă plecată la Corona, finul lui Cosman joacă în Europa cu Brașovul. Craiova stă acasă.

Costin Dumitrescu, antrenor secund, îndepărtat fără o strângere de mână! Un alt exemplu: Grigore Albici, antrenor cu portarii, plecat cu ușa trântită în nas! Toți foști campioni cu Universitatea Craiova!

 

Ce a urmat: Cosman și-a adus prietenul antrenor la Craiova

Ovidiu Mihăilă a fost adus pe banca echipei de handbal la mijlocul lunii ianuarie anul 2024. SCM Craiova a transferat atunci nu mai puțin de 10 handbaliste pentru ca echipa să prindă cupele europene în sezonul 2024-2025.

Să nu vă gândiți că Mihăilă a ajuns la Craiova datorită unor rezultate excepționale. Nu! Antrenase în 2024 formația din Vaslui, la handbal masculin, echipă care în acel sezon abia s-a salvat de la retrogradare. Cum a ajuns la Craiova?! Simplu, datorită faptului ca în urmă cu mulți ani a fost coleg la Steaua cu direcorul Cosman! Bine, Mihailă titular, Cosman cu puține minute în teren.

Rezultatul? Craiova a terminat sezonul pe locul 7 și a ratat participarea în cupele europene. Surprinzător, dar cu susținerea lui Cosman, Ovidiu Mihăilă este numit antrenorul Naționalei feminine de handbal. Rămâne și la Craiova cu rezultate catastrofale!  7 înfrângeri în campionat în ultimele 9 etape! Echipa ăși pierduse busola, Cosman luase poziția struțului. Până la urmă, au reacționat jucătoarele cu un non-combat la ultima partidă din campionat, o atitudine văzută de toți suporterii! 16-27 acasă cu Dunărea Brăila, și antrenor a fost adus Buceschi! Craiova are doar 9 puncte, este pe locul 9 în Liga Florilor în acest moment, mai aprope de retrogradare decât de Europa.

 

Concluzie: Cine răspunde?

Cosman și echipa sa administrativă trebuie să înțeleagă că SCM Craiova nu este propria lor moșie. Este un bun al comunității. Când rezultatele lipsesc cu desăvârșire, când publicul întoarce spatele și când singura „performanță” este evitarea retrogradării la mustață, demisia sau demiterea nu mai sunt opțiuni, ci obligații morale.

 

Cosman stă pe burtă

Cosman nu reacționaează, nu vorbește, ascunde sub preș problemele reale și de multe ori grave ale clubului! Are comisii, care, în opinia lui anchetează neregulile, dar care nu dau niciodată niciun răspuns și huzuresc pe banii craiovenilor! Cei din Primărie sunt dezinformați, sau neinformanți! Adi Cosman are o vorbă: nu spun nimic! Dacă spun înseamnă ca nu pot să rezolv problemele!

 

(VA URMA – despre volei pe butuci, baschetul-una caldă, alta rece și caii bătuți de „Pistorel-bătăușul de boschetari”)

Previous Post

Finalizare proiect: Digitalizarea firmei ML LANGUAGE EDUCATION SRL

Next Post

Universitatea din Craiova anunță începerea implementării proiectului cu titlul “Adaptarea viticulturii la schimbările climatice prin implementarea unor măsuri ecosistemice pentru menținerea viabilității economice”

PostariSimilare

Unde e Chesnoiu? Secretul din spatele lalelelor împărțite sub „acoperire”  de PSD Caracal
Olt

Unde e Chesnoiu? Secretul din spatele lalelelor împărțite sub „acoperire” de PSD Caracal

9 martie 2026
Afacerea cu coșciuge a Mitropolitului Olteniei, luată în cătare de fostul comandant al Poliției gorjene
Actual

Afacerea cu coșciuge a Mitropolitului Olteniei, luată în cătare de fostul comandant al Poliției gorjene

6 martie 2026
Spânu’ și stăpânu’ – în solda cui jurnalistul Ion Spânu apără un putinist și își atacă grobian colegii de breaslă?
Actual

Spânu’ și stăpânu’ – în solda cui jurnalistul Ion Spânu apără un putinist și își atacă grobian colegii de breaslă?

24 februarie 2026
Universitatea din Craiova anunță începerea implementării proiectului cu titlul “Adaptarea viticulturii la schimbările climatice prin implementarea unor măsuri ecosistemice pentru menținerea viabilității economice”
Dolj

Universitatea din Craiova anunță începerea implementării proiectului cu titlul “Adaptarea viticulturii la schimbările climatice prin implementarea unor măsuri ecosistemice pentru menținerea viabilității economice”

23 februarie 2026
Load More
Next Post
Universitatea din Craiova anunță începerea implementării proiectului cu titlul “Adaptarea viticulturii la schimbările climatice prin implementarea unor măsuri ecosistemice pentru menținerea viabilității economice”

Universitatea din Craiova anunță începerea implementării proiectului cu titlul “Adaptarea viticulturii la schimbările climatice prin implementarea unor măsuri ecosistemice pentru menținerea viabilității economice”

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Comentarii recente

  • Ana Alexandra la Femeile rome din Craiova învaţă să combată obiceiurile dăunătoare sănătăţii
  • cititor coduri la Craiova merge în Europa ca variantă de rezervă a Ligii 1
  • Arthur maschează un trucaj stupid | Republica Oltenia la Mort la 5 noiembrie, când se născuse Centralul. Adrian Păunescu, măsluitorul divinizat de mase
  • Robert Oneata la Candidații la chestionar. Azi, Dan Adrian Cherciu
  • Luiza la Scrisoarea unei actrițe plecate în Suedia: „În România, mi se tot spune că ţiganii nu sunt oameni”
  • Despre noi

© 2022 Republica Oltenia - Toate drepturile rezervate!

No Result
View All Result
  • Actual
  • Special
  • Opinii
  • Sport
  • Știri din Oltenia

© 2022 Republica Oltenia - Toate drepturile rezervate!

Folosim cookie-uri pentru a ne asigura că vă oferim cea mai bună experiență pe site-ul nostru. Continuarea navigării implică acceptarea lor.