În cele 5 etape din retur, U Craiova a dat tot atâtea goluri. Un singur fotbalist român se află printre marcatori: Târăcop, un gol cu Mediașul. Străinii care au înscris sunt Rocha (2), Bawab și Brandan (din penalti).
În toate cele 22 de etape din campionat, echipa craioveană a marcat 27 de goluri prin:
Rocha 5
Bawab 4
Brandan 4 (2 din penalti)
Curelea 3
Târnăcop 2
Autogoluri 2
Câte 1 gol au dat: Ivan, Madson, Bancu, Ferfelea (penalti), Vătăjelu, Băluță și Herghelegiu.
Precum se vede, primii trei golgheteri ai Universității sunt străini. Din lot nu mai fac parte Curelea și Ferfelea, trimiși la echipa a doua și cu siguranță disponibilizați la finele campionatului. În aceste condiții, dintre românii pe care se bazează de acum înainte Craiova, Târnăcop e singurul care a marcat de 2 ori în acest campionat. Câte 1 gol au la activ Ivan, Bancu, Vătăjelu, Băluță și Herghelegiu.
Românii care fac parte actualmente din lotul Universității au 7 goluri înscrise în 22 de etape. În turul campionatului, Keșeru a dat 12 goluri. Chiar și dacă punem reușitele izgoniților Curelea și Ferfelea, se fac 11 goluri, tot nu-l ajung românii noștri pe Keșeru.
În viitorul mai apropiat sau mai îndepărtat, conform Legii lui Gino, ratificată de FRF, echipele românești vor fi nevoite să acorde o sporită atenție fotbaliștilor români. Nu vom mai vedea în Liga 1 brazilieni și argentinieni. Din afara Uniunii Europene, vor avea drept de joc în România doar 3 fotbaliști în lotul unei echipe, și aceia să aibă cel puțin 3 meciuri la naționalele lor în ultimul an. Din fericire pentru Craiova, Rocha și Bawab bifează criteriul, la fel și Kay, la ora asta. Decizia nu afectează contractele fotbalștilor aflate în derulare.
Partea proastă e că lui Bradan, căpitanul Craiovei, îi expiră contractul la vară. Pablo s-a arătat dispus să-l prelungească, dar încă nu a semnat. La noi regulamentele sunt făcute ca să se încalce; dacă însă FRF își va menține elucubranta poziție, Brandan, după câte suntem noi capabili să pricepem din legea asta, nu va mai putea juca în România.